360°
Kataloglarımız
İletişim
HABERLER VE DUYURULAR
Haberler ve Duyurular
İthal kırtasiye ürünlerine dikkat!
Geri

Burada birkaç durum var. En başta geleni ve en önemlilerden birisi ağır metaller. Bunlar vücuda alındığı zaman kolay atılamıyor.

Okul sezonu başladı başlamasına ama bir taraftan da kullanılan kırtasiye ürünleri ile ilgili tartışmalar sürüyor. METRO Cash and Carry’nin raflarında yer alan kırtasiye ürünleri üzerinde yaptırdığı analizlerde bazı maddelerde kanserojen kimyasallara rastlanması büyük panik yarattı. Biz de kırtasiye sektörünü, kanserojen ürünleri ve tüketicinin neler yapması gerektiğini sektörün en büyüğü olan Adel Kalemcilik Genel Müdürü Taner Dursun ile konuştuk...

- Son dönemde kanserojen madde içeren kırtasiye ürünleri ile ilgili haberler çıktı. Siz bu konuda ne yapıyorsunuz?

Biz bu konuda tüm süreçlere çok dikkat ederiz. İlk defa geçen yılın eylül ayında bir bağımsız test kuruluşu ile anlaşıp ürünlerimizi test ettirmeye başladık. Bu konuda çeşitli sertifikalar aldık, sonuçları internet sitemize koyduk ve kamuoyu ile paylaştık.

Aslında bu kırtasiye işinde çeşit de çok karmaşa da. Üretim sırasında hepsinin çok fazla girdisi var. Bir kurşunkalem bambaşka birşey, keçeli bambaşka... Bunların çarşaf gibi hammadde listeleri var ve biz bunu mümkün oldukça en iyi şekilde yönetmeye ve kontrol etmeye çalışıyoruz. Aradan bir şey kaçmaması için azami önem veriyoruz.

- Ama sektör olarak aradan bir şey kaçma ihtimali yüksek..

Evet, bunun da sebebi şu; bir kere işin özünde kırtasiye üretiminde kimyasallar kullanılıyor. Herşey tek başına kimyasal değil ama birçok ham maddenin yarısında kimyasallar önemli yer tutuyor. Bunların bir kısmı da insan sağlığına zararlı.

- Çok üretici var mı?

Çok üretici var, Türkiye’de büyüğü var, küçüğü var, merdiven altı var. Çin’de de var, iyisi var, kötüsü var, büyüğü var, küçüğü var, açıkçası problem çıkıyor.

- Peki şöyle bir genelleme yapabilir miyiz? Uzakdoğu’dan gelen mallar kötüdür...

Hepsi için söyleyemeyiz ama şöyle diyeyim; problemli ürünlerin çoğu Uzakdoğu ürünüdür. Uzakdoğu ve Çin mallarında ürün güvenliği problemi yaşanması çok yüksek bir ihtimal.

Bir de tedarik için Çin’e giden ithalatçı en ucuzuna bakıyor. Sonuçta orada da iyi firmalar ama bizden giden ithalatçıların fiyat rekabeti dışında başka bir şansları, yok en ucuzuna gidiyorlar. O zaman da en düşük kalite üreticiyi seçiyor.

- Türkiye’deki pazarın ne kadarı Uzakdoğu'nun elinde?

Kırtasiye sektörü olarak bakarsak ciro bazında Uzakdoğu’dan gelen mallar daha düşük ama miktarsal bazda sektörde satılan ürünlerin yarısı Uzakdoğu’nundur.

- Ne tür problemler çıkıyor bu mallarda?